zamekgdaniskoW Toruniu zwiedza się przede wszystkim najstarsze części miasta z licznymi przytulnymi zaułkami, tj. Średniowieczny Zespół Miejski, składający się z trzech elementów:
• Starego Miasta (prawa miejskie 1233 r.),
• Nowego Miasta (prawa miejskie 1264 r.)
• Zamku krzyżackiego (założonego w poł. XIII w.),

o łącznej powierzchni 36 ha, zawierający większość najważniejszych obiektów – hitów Torunia. Zainteresowani mogą spędzić tu kilka dni, jednak poznawanie bogactwa Torunia, jego miejsc, związanej z nimi zawiłej historii, to proces wręcz bez końca. Tutaj na każdym kroku gotyk jest na wyciągnięcie ręki. Nad wszystkim od ponad 500 lat czuwa duch Mikołaja Kopernika.


Cały Średniowieczny Zespół Miejski został 6. grudnia 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, co świadczy o jego ogólnoświatowej randze i wartości artystycznej i historycznej.

staremiasto

Wyjątkowość i unikatowość toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego polega na niekwestionowanym wkładzie Torunia w historię powszechną oraz historię rozwoju miast w średniowiecznej Europie, na istnieniu oryginalnych średniowiecznych budowli monumentalnych, zarówno sakralnych, jak i świeckich, reprezentujących najlepsze osiągnięcia gotyckiej architektury ceglanej w Europie, a zachowane w Toruniu kamienice patrycjuszowskie stanowią największy i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie północnej. Na obszarze tym znajdują się najcenniejsze i oryginalne zabytki z każdej epoki od średniowiecza poczynając. Ich wyjątkowość polega nie tylko na wartości artystycznej i mnogości, ale na ich znaczeniu dla historii sztuki.

Słynne zabytki toruńskie są cennymi przykładami najlepszej architektury historycznej, a jednocześnie świadczą o dawnej potędze ekonomicznej i politycznej Respublicae Thorunensis, jednego z największych, najbogatszych miast o wyjątkowym statusie prawnym w dawnej Rzeczypospolitej i wcześniej państwie krzyżackim.

nowemiasto

źródło: http://www.turystyka.torun.pl/